RAW czyli zdjęcia na surowo

RAW czyli zdjęcia na surowo

Po przeczytaniu kilku artykułów o fotografii na pewno kilka razy spotkaliście się z opiniami zalecającymi fotografowanie w „RAW”. Wiele osób o tym pisze i wiele poleca. W takim razie czym jest RAW i dlaczego i kiedy powinniśmy fotografować w tym formacie ? 

| Co to jest RAW ?

Podczas korzystania z aparatu, mamy do wyboru dwa główne dostępne formaty zdjęć. Jest to JPG (lub JPEG) i RAW. Zwykle podczas fotografowania aparatem cyfrowym domyślnym ustawieniem jest zapisywanie zdjęć na karcie pamięci w formacie znanym jako JPG lub JPEG. Nie ma różnicy między JPG a JPEG, są one takie same i jest to jedynie różnica wynikająca z zapisu nazwy rozszerzenia.

JPG to powszechnie przyjęty format obrazu, który można oglądać na niemal każdym urządzeniu. Łatwo jest więc pobrać plik JPG, udostępnić go w mediach społecznościowych, lub wysłać go e-mailem do znajomego, a on będzie mógł zobaczyć ten obraz bez konieczności jego edycji lub zmiany w jakikolwiek sposób. JPG to także skompresowany format pliku. Oznacza to, że do pliku obrazu stosowane są różne optymalizacje, co zmniejsza rozmiar pliku. Im większa kompresja, tym większa utrata jakości, ale też mniejszy rozmiar pliku i mniej miejsca potrzebnego do jego zapisania.
Skompresowane pliki to dobra rzecz. Oznacza to, że kiedy ładujemy stronę internetową, nie musimy czekać wieki, aż wszystkie obrazy się załadują, a kiedy wysyłamy zdjęcia pocztą e-mail do znajomych, nie zajmujemy zbyt dużo miejsca w skrzynce odbiorczej.

Istnieją jednak wady korzystania ze skompresowanego pliku JPG. Skompresowany obraz jest znacznie mniej elastyczny, jeśli chodzi o edycję, ponieważ wiele przydatnych danych obrazu, z którymi współpracują edytory obrazów, zostało odrzuconych w celu zaoszczędzenia rozmiaru pliku. Ponadto aparat stosuje szereg poprawek do obrazu, gdy zapisuje go jako plik JPG, w tym dostosowuje nasycenie, kontrast i ostrość obrazu. Te zmiany trudno cofnąć, jeśli ich nie lubisz.
Z drugiej strony mamy plik RAW, który jest nieskompresowaną wersją pliku obrazu. Zasadniczo aparat pobiera dane obrazu z czujnika i zapisuje je na karcie pamięci w nie edytowanym i nieskompresowanym formacie.
Zajmuje to o wiele więcej miejsca na karcie pamięci. Plik obrazu RAW jest mniej więcej tego samego rozmiaru co liczba megapikseli aparatu - na przykład aparat o rozdzielczości 20 megapikseli zapisze plik RAW o wielkości około 20 megabajtów. Porównując to do pliku JPG o rozsądnej jakości, z tego samego aparatu będzie to około pięć razy większy plik niż JPG.

Każdy producent aparatu ma własny format plików RAW. Na przykład pliki Canon RAW mają typ pliku „CR2”. Pliki RAW firmy Nikon są plikami „NEF”. Więc zamiast „Image.JPG”, mielibyśmy „Image.CR2” lub „Image.NEF”. Nie można niestety po prostu pobrać plików RAW i przesłać je do Internetu lub udostępnić znajomym. Zajmują również więcej miejsca. Jak dotąd nie brzmi to dobrze, jednak RAW ma wiele zalet.

Na początek krótkie podsumowanie różnic między RAW i JPG.

Zalety plików RAW

 • bardzo duża możliwość edycji zdjęcia
 •  znacznie więcej informacji w ciemnych i jasnych partiach obrazu
 •  możliwość ustawienia prawidłowego balansu bieli
 • mogą przechowywać od 68 miliardów do ponad 4 trylionów kolorów, w zależności od aparatu
 • większa podatność na procesy odszumiania i wyostrzania

Wady plików RAW

 • konieczność otwierania specjalistycznym oprogramowaniem
 •  wywołane bez żadnej obróbki wyglądają słabo
 • znacznie większa wielkość plików


Zalety plików JPG

 • uniwersalny format pliku, RAW jest unikalny dla każdego aparatu
 • można udostępniać w dowolnym miejscu bez edycji
 • możliwy odczyt przez każdą przeglądarkę
 • obsługiwane są przez zdecydowaną większość smartfonów i aparatów kompaktowych.

Wady plików JPG

 • dużo mniej informacji o kolorze, jasnościach i cieniach
 • każda ingerencja w zdjęcie powoduje utratę jakości
 • brak możliwości ustawienia poprawnego balansu bieli
 • kompresja informacji jest zdecydowanie stratna


| Jakie są zatem zalety fotografowania w RAW ?

Po pierwsze możemy zachować wszystkie dane obrazu. Główną zaletą RAW jest to, że nie tracimy cennych danych. Dlaczego to takie ważne? Czasami, gdy robimy zdjęcie, niebo może być zbyt jasne lub obiekt zbyt ciemny. W przypadku pliku JPG bardzo trudno jest cokolwiek na to poradzić, ponieważ obraz zasadniczo pozwala na niewielką ilość edycji. Dzięki plikowi RAW mamy dostępną ogromną ilość informacji o obrazie, co oznacza, że możemy odzyskać zbyt jasne niebo, zmniejszając jego jasność i zwiększając cienie, aby były jaśniejsze.
Gdy zrobimy to na kilku obrazach, które naszym zdaniem były prawie bezużyteczne, wtedy docenimy możliwość fotografowania w RAW.

Na powyższych przykładach widać wyraźnie jak padające ostre światło spowodowało przepalenia. Dzięki formatowi RAW możliwe było odzyskanie prześwietlonych obszarów. Aby porównać zdjęcie oryginalne i poprawione przesuń myszką pionowy biały pasek.

Drugim powodem, dla którego warto robić  zdjęcia w formacie RAW jest balans bieli. Temat balansu bieli poruszony został w innym artykule Balans bieli czyli o tym że białe musi być białe ..., ale w skrócie, gdy fotografowie mówią o balansie bieli, odnoszą się do odcienia kolorów obrazu. Na przykład ciepły balans bieli oznacza, że obraz ma złoto-żółty kolor, a zimny balans bieli odnosi się do bardziej niebieskiego obrazu. Balans bieli różni się w zależności od źródła światła. Na przykład żarówka wolframowa da inny ton światła niż słońce w południe, które będzie wyglądać inaczej niż zachodzące słońce. Wyobraźmy sobie, że trzymamy biały kawałek papieru i doskonale wiemy, że papier jest biały, ale jeśli umieścimy go pod tymi wszystkimi różnymi rodzajami światła, prawdopodobnie miałby inny odcień.

Podczas robienia zdjęć aparat zwykle musi rozróżnić ton światła, aby zdjęcie nie było zbyt niebieskie lub zbyt żółte. Przy formacie JPG aparat musi ustalić balans bieli i zastosować go do zdjęcia. Podczas fotografowania w formacie RAW znacznie łatwiej można zmienić balans bieli po fakcie, co oznacza, że znacznie łatwiej jest dopasować ton obrazu podczas obróbki końcowej i „naprawić” obraz, aby wyglądał bardziej naturalnie i był podobny do rzeczywistości. Dostosowując balans bieli po fakcie, możemy sprawić, że wszystko wygląda bardziej naturalnie.

Światło zastane spowodowało przebarwienia i żółty odcień. Dzięki formatowi RAW balans bieli nie jest problemem. Praw strona powyższego zdjęcia przedstawia „wywołaną” już do formatu JPG wersję gotową do dalszego procesu obróbki.

Po trzecie większa możliwość regulacji ostrości i szumu. Podczas fotografowania w formacie JPG aparat dokonuje szeregu edycji danych obrazu w ramach procesu konwersji, aby nadać końcowemu obrazowi JPG szczególny wygląd. Ten wygląd można zwykle regulować w ustawieniach menu aparatu i obejmuje różne aspekty, takie jak nasycenie kolorów i kontrast, a także redukcję szumów i ostrość.
Chociaż oprogramowanie aparatu jest ogólnie w porządku przy tych dostosowaniach, mamy lepszą kontrolę nad ostrością i redukcją szumów, jeśli używamy specjalnego narzędzia do edycji obrazu, takiego jak np. Adobe Lightroom. Dlatego szczególnie w przypadku ciemniejszych scen fotografowanie w formacie RAW oraz dostosowanie szumu i ostrości w przetwarzaniu końcowym przyniosą lepsze rezultaty, dzięki czemu obraz będzie czystszy.

| Kiedy nie ma konieczności fotografowania w formacie RAW ?

Chociaż fotografowanie w formacie RAW ma wiele oczywistych zalet, istnieje kilka powodów, dla których nie warto fotografować w tym formacie.

Po pierwsze, jeśli nie chcemy spędzać dużo czasu na edytowaniu lub pracy nad zdjęciami, a po prostu chcemy fotką pochwalić się znajomym na portalach społecznościowych. Fotografia typowo rodzinna, fotografie z wakacji lub wycieczek mające na celu zachować szczególne, niepowtarzalne momenty nie będą wymagały spędzania godzin przed komputerem, aby można by je podziwiać czy to na ekranie komputera czy telewizora

Osoby fotografujące dla czystej przyjemności lub chcące szybko wywołać w fotolabie zrobion zdjęcia raczej nie będą zwolennikami dłubania przy zdjęciu zanim dostaną je w formie papierowego wydruku. Pliki JPG są znacznie mniejsze, można je zapisywać na karcie pamięci aparatu znacznie szybciej niż pliki RAW, a i zmieści się ich o wiele więcej.

Więc jeśli uchwycenie chwili jest najważniejszą częścią zdjęcia, możemy zrezygnować z RAW, a jeśli najbardziej zależy nam na końcowym efekcie i lubimy mieć zdecydowanie większe pole do popisu przy edycji, warto zastanowić się nad przejściem z formatu JPG na RAW. 

My w swojej pracy oczywiście używamy formatu RAW.


Drukuj   E-mail
© 2019 InsertMultimedia.