Co nieco o tym na czym pracujemy

Słowo się rzekło [poprzedni artykuł] więc zaczynamy. Pokażemy dzisiaj jaki sprzęt wykorzystujemy do pracy i postaramy zagłębić się trochę w sprawy techniczne o których rzadko się rozmawia podczas np. wyboru firmy realizującej film z naszej uroczystości.

Pierwsza podstawowa grupa sprzętu to kamery. Tego rodzaju sprzętu jest naprawdę sporo, począwszy od kamer typowo profesjonalnych wykorzystywanych przy realizacji poważnych i zarazem drogich produkcji, poprzez sprzęt półprofesjonalny po typowo amatorsko - hobbystyczny. Pominiemy dwie skrajne kategorie i skupimy się na sprzęcie półprofesjonalnym bo do takiej kategorii zaliczyłbym kamery przez nas używane. I jeszcze jedna uwaga. Świadomie nie odniosę się do kategorii urządzeń filmujących jakimi są aparaty fotograficzne z możliwością nagrywania. Nagrywają piękny obraz, ale to i tak dalej aparat fotograficzny.

KAMERY CANON C100 mk II

Pozwolę się tak wyrazić, że to nasz flagowy sprzęt. Zmiennoobiektywowa kamera DSLR - bo tak należy o nich mówić - łączy w sobie wszelkie zalety kamery i aparatu DSLR . Sprzęt, który daje obraz jak z lustrzanki, a do tego posiada wiele z funkconalności kamery. 

canon C100 mk l c100II


Cóż w niej takiego wspaniałego ? Przede wszystkim cieszy oko pięknym filmowym obrazem ze wspaniałą plastyką nie do osiągnięcia przez zwykłe kamery. Ponadto dzięki wymiennej optyce umożliwia kreowanie pięknych scen i ujęć. No i mała głębia ostrości (bokeh), pozwalająca skupić oczy widza na ważnym, istotnym elemencie kadru. 

Kolejna zaleta, w porównaniu do kamer, to praca w trudnych warunkach oświetleniowych. Na przykład trafiamy na słabo oświetloną salę i co ? Większość kamerzystów rozstawia stojaki z halogenami, odpala 2000 W i cały nastój sali pryska. A co gorsza, mi się to osobiście nie podoba, filmowanie zabawy z lampką nakamerową. Osoby przed kamerą, a i owszem widać, ale z tyłu ciemność. Filmując C100 możemy pozwolić sobie na zachowanie zastanej atmosfery sali, a jeżeli zespół muzyczny lub DJ wspomagają się ciekawym oświetleniem to efekt murowany.

Wspomnę o jeszcze jednej rzeczy, która bardzo pomaga już w trakcie nagrywania, a później jeszcze bardziej podczas tzw. postprodukcji. Chodzi o profile (np. C-log). Obraz nagrany z wykorzystaniem takiego profilu posiada rozszerzony zakres tonalny co pozwala w późniejszej obróbce na niespotykaną kreację obrazu poprzez regulację światłocieni, ustawienie prawidłowego balansu bieli, a także tzw. color grading czyli korekcję koloru. Wykorzystując tę możliwość, w specjalistycznym oprogramowaniu, możemy dowolnie korygować kolory stwarzając przez to odpowiedni nastrój.  Szerzej na temat korekcji koloru opowiem w jednym z kolejnych artykułów.

REJESTRACJA DŹWIĘKU

Często pomijanym aspektem przy rejestracji uroczystości jest dźwięk. Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że kamery rejestrujące obraz rejestrują jednocześnie jakościowo lepszy lub gorszy dźwięk. Może nie wynika to bezpośrednio z jakości układów rejestrujących, ale z wpływu tego co dzieje się w otoczeniu, a co niezawsze chcielibyśmy utrwalić.

rejestrator dźwięku zoom h6n


I tu otwiera się pole do popisu dla wszelkiego rodzaju cyfrowych rejestratorów dźwięku. W naszym przypadku korzystamy z wielokanałowych rejestratorów firmy ZOOM. Ta licząca się japońska firma nie daje o sobie zapomnieć zalewając światowy rynek coraz to doskonalszym sprzętem wykorzystywanym przez profesjonalistów.

Poprzez wykorzystanie rejestratora w trakcie realizacji filmu pozbywamy się po pierwsze zbędnych dźwięków np. podczas uroczytości kościelnych, gdzie bardzo uciążliwym zjawiskiem jest pogłos oraz hałas otoczenia (pokasływanie, szuranie ławkami, czy hałasujące dzieci), a po drugie otrzymujemy wyraźny, bez zbędnych zakłóceń np. głos księdza. Z kolei na sali weselnej dźwięk pozyskiwany jest bezpośrednio z miksera zespołu muzycznego. Tak nagrany dźwięk stoi na bardzo wysokim poziomie jednak, aby odbiór atmosfery sali był bardziej naturalny miksujemy go z dźwiękiem nagranym z kamery lub drugiego rejestratora. A oto przykład wykorzystania rejestratora w kościele.

 


STABILIZACJA OBRAZU

Chyba nikt nie lubi patrzeć na bujający lub trzęsący się obraz. Wiele razy zdarzało mi się widzieć kamerzystów nagrywających popularnie mówiąc z ręki. Nie znaczy to od razu, że obraz będzie nie do przyjęcia, są sposoby trzymania kamery tak, aby obraz był stabilny. Lekkie bujanie w pewnym zakresie

czasami dodaje małego smaczku do filmu bo obraz nie jest taki "sztywny". Ale widząc kamerzystę trzymającego kamerę przez dłuższy czas na ręku przed sobą to możecie być pewni, że efekt końcowy zadowalający to nie będzie. Wszelkie rodzaju statywy (trójnogi), monopody, statywy naramienne pozwalają zachować stabilność statycznych ujęć, ale gdy trzeba zrealizować scenę dynamiczną np. za biegnącą osobą to pojawia się problem. W takich momentach przydają się urządzenia zwane steadycam i gimbal

HD2000   ronin m

Jak to z większością sprzętu bywa są profesjonalne, używane w poważnych produkcjach lub releacjach sportowych, ale i takie do nagrywania krótkich ujęć. Urządzenie może niepozorne, ale znakomicie przydaje się podczas filmowania dynymicznych scen, w których operator wraz z kamerą porusza się za przemieszczającym się obiektem. Dzięki niemu możemy wyeliminować wszelkie drgania i uzyskać dużą stabilizację i płynność ruchów kamery przez co film w znacznym stopniu upodabnia się do profesjonalnych produkcji.

Jazda kamerowa - brzmi profesjonalnie i wykorzystywane jest podczas większych produkcji. Namiastkę tego efektu można uzyskać poprzez wykorzystanie slidera. Sprzęt ten przypominający szynę służy właśnie do rejestracji płynnego ruchu kamery szczególnie w płaszczyźnie poziomej. Umięjętne i przemyślane użycie uatrakcyjnia odbiór danej sceny, na której np niewiele się dzieje lub gdy chcemy przedstawić jakąś scenę w inny ciekawy sposób.

slider slide-kamera

 

I to tyle tym razem. Myślę, że za kilka dni poruszymy kolejny ciekawy temat.


Drukuj   E-mail
© 2019 InsertMultimedia.