sony_camcorder

Nowości od Sony i nasza nowa kamera

Z racji tego, że posiadane przez nas kamery Sony HXR-NX5 trąciły już lekko myszką i mocno już odstawały swoją specyfikacją od nowszych urządzeń stanęliśmy przed dylematem co wybrać w zamian za NX5. Da się obecnie zauważyć mocny trend ku tzw. bezlusterkowcom, gdzie zcierają się dwa obozy Panasonic i Sony. Tego typu sprzęty do nagrywania to jednak przede wszystkim aparaty fotograficzne chociaż świetnie dające sobie radę w sferze filmowania.

Zastanawiając się nad wyborem nowego sprzętu, mimo wielu zalet postanowiliśmy nie pędzić w pogoni za modą, tym bardziej, że w dalszym ciągu używamy jako głównych kamer Canona serii Cinema, ale poszukać typowej kamery do zastosowań typowo reporterskich.

W zeszłym roku, we wrześniu, na targach IBC 2017 (International Broadcasting Convention) firma Sony zaprezentowała m.in. dwie nowe kamery XDCAM PXW-Z90, NXCAM HXR-NX80 i Handycam FDR-AX700.

www.rikysongsu.com

Patrząc na specyfikację techniczną wzbudziły w nas spore zainteresowanie chociaż na starcie odrzuciliśmy najmniejszego handycama, gdyż jest to sprzęt, który zabiera się na wycieczkę lub wakacje, a ponadto nie posiada profesjonalnych wejść audio XLR.

Po długiej analizie, za i przeciw, wybór padł na HXR-NX80. Różnica między modelem Z90 jest z naszego punktu widzenia mało istotna (inny kodek i złącze SDI). Ale cóż ciekawego możemy znaleźć w tym sprzęcie ?

 

| Fast Hybrid Auto Focus

O tym, że automatyczne ustawianie ostrości w warunkach szybko zmieniającej się, dynamicznej akcji jest niezastąpioną pomocą to chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Między innymi dlatego wybór padł na kamerę, a nie lustrzankę lub bezlusterkowca, które z autofocusem radzą sobie średnio. Np. topowy Sony AF7 S II działa wyśmienicie pod warunkiem, że ostrość ustawia się ręcznie. 

System Fast Hybrid AF zapewnia bardzo dużą dokładność zarówno ustawiania jak i śledzenia ostrości podczas filmowania. Czuwa nad tym aż 273 pola auto fokusa z detekcją fazy pokrywające około 84% kadru działające w połączeniu ze standardowym systemem detekcji kontrastu. Dobry AF jest też zasługą gęsto rozmieszczonych pól i na nowo opracowanego algorytmu automatycznego ustawiania ostrości. Łatwość precyzyjnego nastawiania ostrości ma szczególne znaczenie przy nagrywaniu filmów 4K.

Pokrycie matrycy polami AF. Źródło: Sony

| 4K HDR HLG

Kamera obsługuje nagrywanie materiału w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) ze zwiększoną dynamiką tonalną HDR (High Dynamic Range) w formacie HLG (Hybrid Log-Gamma) i pozwala korzystać z systemu organizacji pracy "Instant HDR". A teraz trochę jaśniej. O rozdzielczości 4K nie będziemy się rozpisywać bo tematyka raczej jest ogólnie znana. Co to jest HDR ? Zwiększona dynamika tonalna oznacza, że matryca może zarejestrować więcej detali zarówno w ciemnych jak i w jasnych obszarach unikając w ten sposób miejsc niedoświetlonych lub przepalonych.

Na powyższym przykładzie wyraźnie widać, że w obu przypdakach mamy prawidłowo naświetlone niebo, ale bez funkcji HDR na lewym obrazie pozostała część jest niedoświetlona. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z prawej strony gdzie włączona funkcja HDR umożliwa prawidłowe naświetlenie całego kadru.

HLG (Hybrid Log-Gamma) to nowy standard HDR stworzony we współpracy z BBC oraz NHK, japońskim nadawcą radiowo-telewizyjnym. Format ten wykorzystuje w transmisji pojedynczy strumień bitów, który może zostać odkodowany zarówno przez dedykowane odbiorniki HDR, jak i odbiorniki starszej generacji nieobsługujące tej technologii. Nowy standard został stworzony, aby umożliwić nadawcom przesyłanie transmisji HDR za pomocą sieci kablowej oraz zapewnić wysoką jakość transmisji na żywo. To sprawia, że HLG jest doskonałym wyborem na potrzeby usług nadawczych w technologii HDR. Co nam to daje ? Nie musimy zmieniać odbiornika TV na nowy z obsługą HDR. Film nagrany tą kamerą zachwyci swoim dynamicznym obrazem nawet na starszym telewizorze. 

I jeszcze słowo o systemie organizacji pracy "Instant HDR". Korzystając z HXR-NX80 można oprócz płaskiego trybu S-Log3 wybrać tryb Hybrid Log-Gamma (HLG). Pozwala on na łatwe wykorzystanie nagrań w systemach opartych na plikach i uzyskanie obrazu w jakości HDR. Ten prosty system organizacji pracy daje możliwość filmowania, edycji i oglądania materiału HDR w formacie HLG, bez poświęcania dużej ilości czasu na postprodukcję i dodatkowe korygowanie kolorystyki.

| Matryca

W kamerze zamontowano przetwornik Exmor RS. Jego zadanie to przetwarzanie obrazu na poziomie nieosiągalnym dotąd w kamkorderach kompaktowych. Duży, wielowarstwowy przetwornik obrazu CMOS typu 1,0 o efektywnej rozdzielczości 14,2 megapiksela zapewnia doskonałe efekty rozmytego tła bokeh i niezwykłą czułość przy przechwytywaniu wysokiej jakości obrazów bez defektów — nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Zaletą przetwornika jest także niski poziom szumów i lepsza ostrość. Przechwytuje on więcej światła i pozwala utrwalić wyraźny, stabilny obraz nawet przy słabym oświetleniu sceny — od 1,7 luksa (w trybie low light)  wzwyż.

| Slow Motion

HXR-NX80 umożliwia zapis obrazu w silnie zwolnionym tempie z szybkością do 1000 kl./s oraz nagrywanie w zwolnionym tempie z szybkością do 100 kl./s. Rejestrując obraz w trybie HFR (High Frame Rate — duża liczba klatek na sekundę), można zmienić zwyczajne ujęcie w atrakcyjne wizualnie przedstawienie ruchu w zwolnionym tempie. Kamera pozwala nagrywać obraz Full HD w 8-bitowym formacie XAVC-S 4:2:0 w tempie do 100 klatek na sekundę (w systemie NTSC do 120 kl/s), zapewniając dzięki temu płynność przy odtwarzaniu w pięciokrotnie zwolnionym tempie. Jeszcze większą twórczą swobodę nagrywania w zwolnionym i przyspieszonym tempie zapewnia tryb zapisu z bufora, w którym maksymalna szybkość wynosi 1000 kl/s w systemie PAL i 960 kl./s w NTSC.

| Co więcej ?

Nowa kamera Sony oferuje nam wspaniały wizjer OLED o dużej rozdzielczości (OLED typu 0,39", 2,359 mln pikseli), a także duży, 3,5-calowy ekran LCD (1,555 mln pikseli), którego zaawansowane funkcje dotykowe pozwalają szybko przestawiać ostrość z jednego obiektu na inny. Ponadto otrzymujemy szerokokątny 29 mm (w przeliczeniu na format 35 mm) obiektyw zmiennoogniskowy ZEISS® Vario-Sonnar T* z zoomem optycznym 12x i funkcją Clear Image Zoom 18x w 4K a w HD 24x.

Sony wyposażyło kamerę w uniwersalne łącza do profesjonalnych zastosowań. Kamkorder jest wyposażony w stopkę Multi-Interface (MI), łącze HDMI oraz łącze zdalnego sterowania umożliwiające podłączanie urządzeń i zdalne sterowanie we współpracy z akcesoriami Sony.

Kamkorder współpracuje z nośnikami SDXC/SDHC i z kartami pamięci Memory Stick PRO Duo (Mark 2) / PRO-HG Duo. Już od dłuższego czasu Sony wykorzystuje w swoich kamerach doskonale sprawdzający się tryb Relay który pozwala na automatyczne przełączenie nagrywania na drugi nośnik po wykorzystaniu pojemności pierwszego. Działa to tak perfekcyjnie, że podczas montażu klejąc ze sobą dwa ujęcia (ostatnie z pierwszej karty i pierwsze z drugiej karty) nie brakuje nawet jednej klatki nagrania. Inną przydatną funkcją jest tryb nagrywania Simul gdzie materiał jest nagrywany równolegle na obu kartach pamięci co daje możliwość tworzenia w tym samym czasie kopii zapasowej. 

Ciekawą funkcją jaką oferuje kamera są funkcje sieciowe zapewniające większą mobilność. Kamkorder HXR-NX80 standardowo współpracuje z sieciami Wi-Fi 2,4 GHz. Wystarczy go włączyć i zalogować się do takiej sieci, aby uzyskać dostęp do szeregu zaawansowanych funkcji produkcji bezprzewodowej:

Dzięki technologiom Wi-Fi/NFC (Near Field Communication) i oprogramowaniu Content Browser Mobile™ kamkorder może być zdalnie sterowany ze smartfona lub tabletu przez łącze Wi-Fi. W przypadku smartfonów z technologią NFC możliwe jest ponadto uwierzytelnianie jednym dotknięciem.


Drukuj   E-mail
© 2019 InsertMultimedia.