Davinci_Resolve 15

Davinci Resolve 15

DaVinci Resolve to produkt dzięki któremu montujemy i koloryzujemy nasze filmy. Na tegorocznych targach NAB Show w Las Vegas firma Blackmagic Design zaprezentowała oraz udostępniła swoim użytkownikom najnowszą, piętnastą już wersję swojego flagowego produktu do nieliniowej edycji video.

Dla osób interesujących się montażem oraz dla chętnych, którzy chcieliby dowiedzieć się jakie nowości pojawiły się w najnowszym wydaniu przedstawię kilka najważniejszych, które trudno spotkać w konkurencyjnym oprogramowaniu.

| Integracja z Fusion

Fusion to oprogramowanie również pochodzące od Blackmagic Design, a umożliwiające tworzenie efektów wizualnych i grafiki ruchowej. Program ten jest konkurencją dla After Effects od Adobe jednak różni się podejściem do tworzenia animacji i efektów. W DaVinci Resolve 15 narzędzie to pojawiło się jako kolejna zakładka w kolejce workflow. Dzięki temu nie jest już koniecznością otwieranie oddzielnej aplikacji i tworzenie potrzebnych animacji.

źródło: http://www.cgchannel.com

Klikając w przycisk "Fusion" w dolnej części obszaru roboczego mamy dostęp do wielu narzędzi, takich jak malowanie wektorowe, kluczowanie, rotoscoping, cząstki (particles), animacja tekstu czy stabilizacja obrazu. To tylko niektóre z możliwości tej aplikacji. Fusion to potężne narzędzie wykorzystywane do tworzenia efektów FX w filmach. "Marsjanin", "Legenda Tarzana", "Thor", "Grawitacja"  to tylko niektóre tytuły gdzie do tworzenia efektów specjalnych użyto właśnie "Fusion"

| Nowy Fairlight

To kolejne oprogramowanie zintegrowane z DaVinci Resolve. Jest to moduł postprodukcji dźwięku. Faktem jest, że Fairlight pojawił się już w wersji 14-tej Davinci Resolve, ale teraz otrzymał nowe, bardzo przydatne funkcje przeznaczone dla osób nie tylko montujących obraz, ale również przywiązujących ogromną uwagę do jakości dźwięku w filmie.

Na uwagę zasługuje udostępnienie sporej biblioteki narzędzi do obróbki dźwięku. Możemy tam znaleźć natywne wtyczki m.in. do usuwania szumu w nagranym materiale czy normalizacji poziomu dźwięku. Mamy do dyspozycji również potężną wewnętrzną bazę danych biblioteki dźwięków.

Podsumowując jest to ogromny zestaw narzędzi do nagrywania, edycji, miksowania, wykańczania i masteringu. 

źródło: http://wetpixel.com

| Moduł Color

DaVinci Resolve jest najszybciej rozwijającym się nieliniowym edytorem wideo w branży. To także ulubiony korektor kolorów Hollywood. Blackmagic Design uważnie wysłuchał opinii profesjonalnych grafików i wydawców i doposażył 15-tkę w ponad sto nowych funkcji i ulepszeń, o które prosili użytkownicy.

Kolorystom najbardziej spodoba się zupełnie nowa przeglądarka LUT Browser do szybkiego podglądu i stosowania LUT. Nie trzeba już aplikować na klip wybranego LUT-a i później oceniać czy efekt nas zadowala. W wersji 15-tej wystarczy najechać myszką na ikonkę jednego z całej biblioteki LUT-ów i już mamy podgląd jak klip będzie ostatecznie wyglądał. W module "Color" znajdziemy nowe, ulepszone opcje do redukcji szumów obrazu, narzędzia usuwania kurzu i zarysowań, efektów dyfrakcji soczewek i wiele więcej. Nowy Resolve pozwala szybko naprawiać przebarwienia lub usuwać niechciane elementy w ujęciu za pomocą technologii inteligentnego wypełnienia.

Uwagę może przykuć narzędzie Super Scale. Umożliwia ono tworzenie wspaniałych obrazów do rozdzielczości 8K z materiałów HD. 

Obsługa High Dynamic Range (HDR) oferuje większy zakres dynamiki i znacznie szersze gamy kolorów tradycyjnych formatów. DaVinci Resolve oferuje kompletny zestaw funkcji przetwarzania obrazu HDR i stopniowania, dzięki czemu można pracować w super jasnych, szerokich formatach kolorów, takich jak Dolby Vision, Hybrid Log Gamma, HDR10+

Moduł "Color" to dwanaście zaawansowanych narzędzi do kreacji koloru, które poprzez swoje intuicyjne działanie zachęca do eksperymentowania i kreatywności. Można np. szybko dostosować temperaturę i odcień, wzmocnienie kolorów, szczegóły tonów średnich, nasycenie, luminację, gamma i inne składowe obrazu. Jeśli kiedykolwiek używałeś oprogramowania takiego jak Photoshop, narzędzia  w nim zawarte szybko wykorzystasz również na DaVinci Resolve.

 

 

| Moduł Edit

Co nowego w module "Edit" ? Jako pierwsze wymienię bardzo przydatne rozwiązanie - "Multi Timeline". Docenią to wszystkie osoby montujące w innych programach, a mianowicie pokazanie kilku różnych, w pełni rozwiniętych, edytowalnych i współpracujących ze sobą linii czasu. Sprawdza się to w przypadku korzystania z klipów użytkowanych w różnych sekwencjach. 

DaVinci Resolve 15 - Multi Timeline

Edycja wielokamerowa - MultiCam. Oferuje poprawione i ulepszone narzędzie do edycji nagrań z wielu kamer w czasie rzeczywistym. Odbywa się to na zasadzie kliknięcia w podgląd z danej kamery co z kolei sprawia, że praca upodabnia się do obsługi pulpitu w reżyserce. MultiCam umożliwia pracę aż z 16 kamerami. Synchronizacja podglądów z kamer realizowana jest poprzez kod czasowy, punkty in - out lub dźwięk.

Efekty płynnej zmiany prędkości odtwarzania klipów to pięta achillesowa wielu edytorów wideo. Często bywa tak, że ich obsługa jest trudna do opanowania, albo po prostu nie działają jak powinny. W DaVinci Resolve twórcy programu odrobili lekcje na piątkę i stworzyli narzędzie, które jest proste w użyciu i działa.
Otrzymujemy możliwość szybkiego tworzenia stałych lub zmiennych prędkości odtwarzania dzięki krzywym remapowania. Aby uzyskać prawdziwie dynamiczne efekty mamy możliwość wykorzystania oddzielnie krzywych dla pozycji klatki, jak i prędkości odtwarzania, które pozwalają przenieść dowolną klatkę do dowolnego punktu w czasie.

| Cena

Program publikowany jest w dwóch wersjach: darmowej i płatnej. Większość pewnie pomyśli, że wersja darmowa to jakiś trial, albo ma zablokowane funkcje zapisu projektów. Nic bardziej mylnego. Wersja darmowa w pełni umożliwia edycję, montaż, koloryzację i export projektu. Więcej, można jej używać nawet w celach komercyjnych. Fakt, pewne opcje są niedostępne w tej wersji, ale nie wpływają one na możliwość pełnego montażu wideo.

Gdyby jednak ktoś był zainteresowny kupnem wersji pełnej - DaVinci Resolve 15 Studio - to tu kolejna niespodzianka bo program kosztuje tylko 299 $ co przy obecnym kursie daje nam jedyny tysiąc złotych. W tej cenie mamy nieograniczoną, dożywotnią liczbę aktualizacji. Który z konkurentów oferuje takie warunki ?


Drukuj   E-mail
© 2019 InsertMultimedia.