mad_max_fury_road

Wpadki filmowe

Filmowe wpadki czym są i skąd się biorą ? Na te pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Oczywiście nie obejdzie się bez przykładów również i z naszych krajowych produkcji. Zacznijmy od tego czemu pomyłki się zdarzają bo przecież jest scenariusz i często pokaźna ekipa filmowa.

| Bałagan na planie ?

Po części na pewno tak bo szczególnie przy wielkich produkcjach trudno zapanować nad tysiącami szczegółów, również błąd ludzki i zwyczajne przeoczenia powodują powstawanie często śmiesznych scen. Pojawiały się też głosy, że producenci świadomie pozostawiają takie niedoróbki, aby widzowie mieli radochę w wynajdowaniu takich szczegółów. Ale przecież nie powinno tak być.

| O co chodzi z tą wpadką ?

Są to po prostu niedopatrzenia ekipy filmowej związane np. z niedopasowaniem rekwizytów do czasów w których rozgrywa się akcja, inne ustawienia przedmiotów lub chociażby ich "znikanie" na planie w trakcie kolejnych ujęć, błędy w ubiorze aktorów i wiele innych. Przykłady ? Proszę bardzo.

Kadr z filmu "Powrót do przyszłości"

W "Powrocie do przyszłości" Marty McFly gra na gitarze Gibson ES-345. Scena rozgrywa się w 1955 roku, a ten model gitary powstał cztery lata później.

Kadr z filmu "Poszukiwacze zaginionej arki"

Kolejny przykład.  Pomimo tego, że produkcja jest filmem z epoki, to w tle możemy zobaczyć przechodnia, który jest ubrany w nowoczesne ubranie. Możecie go dostrzec ?

Kadr z filmu "Gladator"

 Chyba to już klasyk pośród wpadek filmowych. Przewaracający się rydwan w filmie "Gladiator" ujawnia pojemnik z gazem. Ciekawe do czego służył ?

| Kto za to odpowiada ?

W ekipie filmowej jest zawsze osoba, która pełni obowiązki sekretarza planu filmowego i to ona jest odpowiedzialna za to żeby np. wszyscy aktorzy byli odpowiednio ubrani.

Kadr z filmu "Quo Vadis"

Osoba ta przebywa stale na planie zdjęciowym i rejestruje przy pomocy wybranych przez siebie narzędzi (szczegółowe notatki, dokumentacja fotograficzna) wszystkie realia i okoliczności istotne dla realizowanych ujęć i scen, służące do zachowania montażowej ciągłości oraz wiarygodności czasoprzestrzennej (tzw. kontynuacje). Ponadto rejestruje kluczowe parametry techniki zdjęciowej i oświetleniowej w trakcie ujęcia, jak: punkt ustawienia kamery, miejsca rozpoczęcia i zakończenia ujęcia, długość ogniskowej obiektywu, specyfikę oświetlenia, detale funkcjonowania efektów dźwiękowych i specjalnych, itp. Zwraca uwagę na sposób prowadzenia kamery w stosunku do odtwórców pod kątem osi optycznych i co najważniejsze rejestruje istotne dla akcji filmu detale scenograficzne, jak położenie mebli i szczegóły dekoracji wnętrz lub specyficzne ulokowanie przedmiotów w plenerze. W przypadku konieczności kontynuacji zdjęć ponownie w tym samym obiekcie zdjęciowym szczegółowo rejestruje umiejscowienie wszystkich elementów inscenizacyjnych. Właśnie to ostatnie zadanie powoduje chyba najwięcej wpadek.

Niektórzy wyszukiwanie błędów i wpadek w filmach traktują jako swoje hobby. W internecie można znaleźć mnóstwo przykładów na brak solidności reżyserów, scenarzystów czy montażystów. Ale są i tacy, którzy, aby zaistnieć przerabiają kadry filmowe dodając niepasujące elementy. Poniżej najlepiej znany przykład przeróbki kadru filmowego.

Kadr z filmu "Troja"

Przelatujący samolot został wstawiony za pomocą programu Photoshop. Jednak patrząc z drugiej strony zostało to zrobione bardzo profesjonalnie.

 

źródła: www.kipa.pl

 


Drukuj   E-mail
© 2019 InsertMultimedia.