kamera_akcja

Ruch kamery

Dzisiaj przedstawię garść informacji odnośnie ruchów kamery podczas filmowania. Po co właściwie w filmie ruch ? No właśnie bo tym się różni od fotografii, że w kadrze widzimy ruch lub jeżeli filmowana scena nie ma w sobie żadnego ruch wtedy właśnie przemieszcza się w sposób kontrolowany kamerę. Niezależnie od tempa akcji efekt zdynamizowania obrazu można osiągnąć poprzez zmianę położenia kamery. W praktyce wykorzystuje sie do tego celu specjalistyczne urządzenia.

Także i w tej kwestii wszystko jest unormowane co oczywiście nie wyklucza możliwości nagrywania np "z wolnej ręki". Ponadto w myśl powiedzenia "co nie jest zabronione jest dozwolone" nikt nie bedzie miał do nas pretensji gdy nagramy film nie wykorzystując niżej wymienionych zasad dotyczących prowadzenia kamery. A co do zasad kiedyś ktoś powiedział, że jeżeli chcesz zaistnieć - łam zasady :).

| STATYCZNE UJĘCIE /STATIC SHOT
W sumie nie jest to żaden ruch, ale dla formalności należy go tu wymienić. W tym przypadku kamera znajduje sie na trójnogu, statywie, monopodzie, kranie kamerowym, obiektyw skierowany w jeden punkt i nagrywamy nie wykonując kamerą żadnego ruchu.

| PANORAMA / PAN
Chyba najbardziej znany i najczęściej wykorzystywany ruch kamery. Napewno większość z was nagrywała filmy z wakacji prowadząc w ten sposób kamerę. Panorama to ruch kamery w poziomie. Kamera umieszczona na statywie porusza się wokół własnej pionowej osi. Kiedy się wykorzystuje ten sposób ? Na przykład do sfilmowania panoramy, krajobrazu - mówiąc bardziej obrazowo -filmując rozległy teren rozpoczynamy filmowanie np. od lewej strony i przemieszczamy kamerę poprzez cały krajobraz do prawej strony.

panorama

| TILT
Ruch podobny do panoramowania z tym że odbywa się w pionie - z góry na dół i z dołu do góry.

tilt

| JAZDA KAMEROWA / DOLLY

W tym przypadku ruch kamery realizowany jest przy użyciu wózka lub w żargonie filmowców - jazdy (ang. dolly). Najazd można zrobić do przodu i do tyłu i to niekoniecznie w linii prostej. Zdarza się że szyny wózka ułożone są połuku lub nawet pełnego okręgu. W trakcie takiego ruchu kamera nie musi byc nieruchoma. W celu uatrakcyjnienia ujęcia można jazdę łączyć z panoramowaniem, tiltem lub nawet zoomem.

jazda dolly

| JAZDA KAMEROWA / TRUCK

Ruch truck realizowany jest również z wykorzystaniem szyn, ale kamera ustawiona jest bokiem do kierunku jazdy i wtedy ruch odbywa się w prawo lub lewo. Przy mniejszych produkcjach i nagraniach amatorskich zamiast budowania szyn używa się tzw. sliderów. Jak wygląda slider oraz efekt dzięki niemu uzyskany można zobaczyć w artykule "Na czym pracujemy"

 jazda truck

| PEDESTAL / PED

Wykonanie ruchu kamery trybem "ped" polega na unoszeniu jej pionowo w górę lub w dół. To taki rodzaj jazdy tyle że w pionie. Aby wykonać taki ruch wykorzystuje sie krany kamerowe lub po prostu podwiesza się kamerę na linkach i manualnie lub poprzez systemy mechaniczne podnosi i opuszcza. Ruch "Ped" wykorzystuje sie podczas jazdy kamerowej, ale do tego wykorzystywane są juz bardziej wypasione wózki. 
ped

| KRAN KAMEROWY / CRANE

Specyficzne i zarazem efektowne ruchy kamery można uzyskać podwieszając kamerę do tzw. kranu kamerowego. Jest to specjalny wysiegnik, często z zamontowaną na jego końcu głowicą obracaną w dwóch a nawet trzech płaszczyznach. Głowicą steruje operator wykorzystując specjalny pulpit, natomiast w przypadku małych i średnich kranów ich ruch wymuszany jest po prostu ręcznie przez operatora. Często można spotkać krany osadzone na trójnogach z kółkami co znacząco pomaga w przemieszczaniu, a zarazam dodaje do ujęcia z góry dodatkowy ruch.

kran vert   kran hor


| Z RĘKI / HANDHELD
Chyba najczęściej wykorzystywany pośród amatorów, chociaż ciężko to nazwać ruchem. Kamera trzymana w rękach w mniejszym lub wiekszym stopniu zachowuje się niestabilnie, ale jak można zobaczyć w wielu filmach wojennyh lub w filmach akcji taki niby bezwładny ruch kamery z ręki dodaje obrazowi dynamiki. Czesto, a szczególnie w reklamach ruch niby "z ręki" dodawany jest już w postprodukcji, a pierwotne ujęcia wykonywane są ze statywów. 
handheld

| RUCH STABILIZOWANY / STABILIZING SHOT

Stabilizowane ujęcia realizuje się przede wszystkim podczas realizacji  dynamicznych scen. Do tego celu wykorzystuje się różne urządzenia - są to przeważnie steadycamy, flightcamy, glidecamy oraz gimbale. Trzy pierwsze to urządzenia działające na tej samej zasadzie z tą różnicą że można je trzymać bezpośrednio w ręku lub przymocowane do specjalnej kamizelki. Gimbale to są już urządzenia mechaniczno elektroniczne. Posiadają wbudowane małe silniki do stabilizowania oddzielniekażdej osi, systemy żyroskopowe oraz elektronikę sterującą. Wszystkie wymienione urządzenia zapewniają bardzo płynny stabilny obraz. A jak stabilny jest obraz nagrany z wykorzystaniem np. gimbala ? Poniżej przykład.


Drukuj   E-mail
© 2019 InsertMultimedia.